Belka
Czwartek, 9 Maja 2024   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

HAUSbesuche – spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu

2011-11-27  
Źródło artykułu: Caro, Autor zdjęć: Caro
 
HAUSbesuche – spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu

Marek Krajewski urodził się w 1966 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia filolog klasyczny napisał pracę doktorską pt.: „Prozodia greckich zapożyczeń u Plauta”. W latach 1995 do 2006 pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, od roku 2007 jest pisarzem z zawodu. Kryminały o Breslau powstały w latach 1999-2009. Głównym bohaterem powieści jest kryminolog Eberhard Mock, ucielesniający elementy makabryczne oraz groteskowe, co umożliwia fascynujące zetknięcie się z upadłym już miastem Breslau. Na serię wydawaną od 1999 roku składa się dotychczas sześć tomów, m.in. „Śmierć w Breslau” oraz „Głowa Minotaura”. W roku 2006 Marek Krajewski otrzymał „Paszport Polityki”, w 2008 r. otrzymał nagrodę redakcji „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu nazywającej go Ambasadorem Wrocławia. Jego książki zostały przetłumaczone na 11 języków.



Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche – spotkania DOMowe” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.



Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 25 listopada br. Kontakt: Agnieszka Mucha, ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71, e-mail: [email protected]

Caro
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zajmuje powierzchnię 188,73 km² stanowiąc tym samym największe miasto województwa oraz 9 pod względem wielkości miejsce kraju.

Dabrowa Górnicza jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego. Na jej terenie mieści się  największa huta stali ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza, a także Koksownia Przyjaźń, Huta Bankowa czy huta szkła należąca do Saint-Gobain. Dąbrowa Górnicza należy do  sosnowiecko-dąbrowską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poza doskonale rozwiniętym przemysłem miasto poszczycić sie może wieloma zabytkami, takimi jak: bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z 1875 r.,  młyn z XVIII wieku w Ratanicach czy kaplica z XVIII wieku w Trzebisławicach.


Przez Dąbrowę Górniczą przwebiega droga ekspresowa S1, dwie drogi krajowe  - DK nr 86 i 94 oraz linia kolejowa nr 1 (Warszawa – Częstochowa – Katowice).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola